بهترین کارکنان ، پزشکان و متخصصان برای درمان اثربخش
خیابان ولیعصر-بالاتر از خیابان بهشتی
نبش کوچه نادر
02188558606
02188558610
شنبه -4شبه: 10.00 - 20.00
پنج شنبه : 10.00 - 16.00

ایمپلنت دندان چیست؟

شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که ایمپلنت چیست و چه ساختاری دارد؟ در جواب باید متذکر شد که ایمپلنت یک شیوه برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته است که می‌توانید با خیال راحت از آن استفاده کنید.

ایمپلنت دندان یا فیکسچر مطابق با اندازه ریشه دندان فرد آماده می‌شود و دندان‌پزشک آن را به‌جای ریشه از دست رفته قرار می‌دهد. دقت داشته باشید که فیکسچرها قطعاتی همانند دندان‌های طبیعی هستند و به گونه‌ای ساخته می‌شوند که انگار دندان کاملا طبیعی است.

به تعبیری دیگر می‌توان گفت ایمپلنت نوعی پروتز کاشتنی به‌حساب می‌آید که در دهان فرد و درون لثه جایگذاری می‌شود. البته دقت داشته باشید که ساختار ایمپلنت باید به گونه‌ای باشد که درون دهان حساسیت و مشکلی ایجاد نکند و به همین دلیل پایه آن را از مواد تیتانیومی و گاهی زیرکونیا تهیه می‌کنند. سپس این پایه که از فلز ساخته شده است را دندان‌پزشک زیر بافت لثه و درون استخوان فک قرار می‌دهد، دقیقا مشابه با ریشه دندان! در نتیجه با سفت شدن قسمت فلزی، دندان مصنوعی ساخته شده در جای خود محکم می‌شود.

 
 

ایمپلنت دندان چیزی شبیه به پیچ است و دندان‌پزشک برای آنکه آن را درون فک قرار دهد با استفاده از دریل مخصوص دندانپزشکی سوراخ‌هایی را بر روی استخوان فک ایجاد می‌کند و پس از آن دندان را درون استخوان فک قرار می‌دهد. پس از آنکه چند ماه از قرار دادن ایمپلنت درون فک بگذرد، پایه فلزی به بافت استخوان جوش خواهد خورد و درون دهان فرد حس ناخوشایندی دیگر نخواهد داشت.

توجه داشته باشید که پایه فلزی که از تیتانیوم یا زیرکونیا است، خاصیت غیر مغناطیسی دارد. همچنین در برابر ترکیبات اسیدی، نمک و اکسیژن مقاوم خواهد بود؛ بنابراین زمانی که درون استخوان فک قرار می‌گیرد با محیط فک سازگار می‌شود.

شما می‌توانید ایمپلنت دندان را به‌صورت تکی یا گروهی و به هم متصل شده استفاده کنید. در حقیقت فرقی ندارد که تعداد یا شکل ایمپلنت‌ها چگونه است، بلکه وظیفه همه آن‌ها اتصال تاج دندان به ریشه خواهد بود.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

مزیت‌های ایمپلنت در مقایسه با دندان مصنوعی

ایمپلنت در مقایسه با دندان مصنوعی مزیت‌های بسیاری دارد. برای مثال می‌توان به‌ظاهر و شکل آن‌ها اشاره کرد. همان‌طور که گفته شد ایمپلنت دندان ظاهری شبیه به دندان طبیعی خود فرد دارد و کسی متوجه تفاوت آن با دندان‌های طبیعی نمی‌شود؛ درحالی‌که دندان مصنوعی به این شکل نیست و مصنوعی بودن آن مشخص خواهد شد.

از نظر عملکردی نیز میان دندان مصنوعی و ایمپلنت دندان تفاوت‌هایی وجود دارد. به‌طوری‌که می‌توانید با ایمپلنت هر آنچه قبلا می‌خوردید را بدون مشکل میل کنید. در حقیقت مشکل و محدودیتی برای برنامه غذایی شما پیش نخواهد آمد؛ اما دندان مصنوعی این‌چنین نیست و گاهی اوقات شما نمی‌توانید با استفاده از آن هر غذایی را بجوید.

مورد دیگر تمیز کردن دندان است. شما می‌توانید همانند زمانی که دندان‌های خود را درون دهانتان مسواک می‌کردید، ایمپلنت دندان را نیز مسواک بزنید؛ درحالی‌که دندان مصنوعی به این شکل نیست و شما باید در ابتدا آن را از دهان خود در بیاورید، سپس بشویید و دوباره در دهانتان بگذارید.

یکی دیگر از نگرانی‌هایی که همیشه در زمان استفاده از دندان مصنوعی وجود داشته است، امکان درآمدن آن بوده؛ به‌طوری‌که بیماران باید در زمان صحبت کردن و خندیدن بسیار محتاط باشند تا دندان از دهانشان خارج نشود. درحالی‌که ایمپلنت دندان به این صورت نخواهد بود، چرا که به استخوان فک جوش خورده و امکان تحرک و تکان خوردنش وجود ندارد.

مراحل کاشت ایمپلنت دندان چگونه است؟

تا به اینجا به سوال ایمپلنت چیست پاسخ دادیم و اطلاعات لازم را در اختیارتان گذاشتیم. اکنون تصمیم داریم شما را با مراحل کاشت ایمپلنت آشنا کنیم.
در ابتدا باید معاینه کلی صورت گیرد تا شرایط فرد بررسی شود. از جمله مسائلی که موردبررسی قرار می‌گیرد، می‌توان به سابقه پزشکی و دندانپزشکی اشاره کرد. دلیل این کار مطلع شدن دندان‌پزشک و اطمینان حاصل کردن از عدم وجود مانع برای کاشت است. همچنین از دندان‌ها و فک عکس پرتوی ایکس گرفته می‌شود تا دندانپزشکی بتواند ساختار زیرین مانند عصب‌ها، تراکم دندان و حجم استخوان فک را متوجه شود. در حقیقت این موضوع به دندان‌پزشک کمک می‌کند تا محل کاشت ایمپلنت را به شکل دقیق تعیین کند.

سپس در بررسی‌های صورت گرفته دندان‌پزشک استحکام استخوان فک را موردبررسی قرار می‌دهد تا مطمئن شود فک توانایی پذیرش ایمپلنت را دارد و در صورتی که استخوان فک استحکام کافی را نداشته باشد، پیوند استخوان را انجام می‌دهد تا بتواند در ادامه ایمپلنت را در استخوان جایگذاری کند. بعد از جاگذاری و گذشت چند ماه، پروتز مصنوعی جایگزین دندان بر روی ایمپلنت می‌شود.

مراحل کاشت ایمپلنت دندان

مراحل کاشت ایمپلنت دندان

ایمپلنت کره‌ای| آمریکایی| آلمانی

امروزه با توجه به آنکه ایمپلنت به یک شیوه محبوب برای کاشت دندان تبدیل شده است، کمپانی‌های سازنده بسیاری در دنیا هستند که ایمپلنت دندان را تولید می‌کنند. اکنون این سوال پیش می‌آید که چگونه می‌توان از میان آن‌ها بهترین ایمپلنت را انتخاب کرد که در جواب باید متذکر شد ایمپلنت کره‌ای در این سال‌ها در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد و از آنجایی که کیفیت و قیمت مناسبی دارد، انتخاب بسیاری از افراد خواهد بود.

البته ایمپلنت کره‌ای خود نیز در برندهای گوناگونی به تولید می‌رسد که برخی از این برندها را می‌توان Osstem، Dentium، Megagen، Dentis و … در نظر گرفت. شما می‌توانید در صورت علاقه از دیگر ایمپلنت‌ها مانند آلمانی و آمریکایی نیز استفاده کنید. البته دقت داشته باشید که هزینه هر یک از آن‌ها با توجه به کیفیتی که دارند متفاوت خواهد بود.

بریج دندان چیست و چه تفاوتی با ایمپلنت دارد؟

بریج دندان یکی از شیوه‌های قدیمی برای برطرف کردن بی‌دندانی است، اما در این روش تنها فضای خالی درگیر نمی‌شود بلکه باید از دندان‌های مجاور نیز کمک گرفت؛ بنابراین دندان‌پزشک دندان‌های مجاور را نیز می‌تراشد تا بتواند عمل جایگزینی را انجام دهد. درحالی‌که در ایمپلنت این‌گونه نیست و هر فضای خالی با یک پروتز پر می‌شود و دندان‌های اطراف به‌هیچ‌وجه درگیر نخواهند شد.

در حقیقت می‌توان گفت از هر نظر ایمپلنت دندان بهتر است و می‌تواند شرایط بهتری را برای فرد به همراه داشته باشد. همچنین ماندگاری آن نیز بیشتر خواهد بود؛ بنابراین اگر تصمیم دارید جای خالی دندان خود را پر کنید، ایمپلنت انتخاب مناسب‌تری به نظر می‌رسد.

انواع ایمپلنت

انواع ایمپلنت

ایمپلنت دیجیتال دندان چیست؟

شاید تا به‌ حال اصطلاح ایمپلنت دیجیتال دندان به گوشتان خورده باشد. باید گفت که ایمپلنت دیجیتال یکی از تکنولوژی‌های پیشرفته به‌حساب می‌آید که در زمینه دندانپزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مدل از ایمپلنت از طریق کامپیوتر و مدل‌سازی سه‌بعدی شرایط استخوان فک و موقعیت قرارگیری رشته‌های عصب مطلع می‌شوند.

در ادامه دندان‌پزشک با اختیار داشتن چنین اطلاعاتی می‌تواند عمل کاشت را با کمترین شکاف در فک طراحی کند. همچنین کمترین آسیب به اعصاب اطراف یا دندان‌های مجاور نیز وارد خواهد شد.

هرچند که هزینه ایمپلنت دندان به شیوه دیجیتال در مقایسه با روش سنتی بیشتر است؛ اما از مزیت‌های آن نیز نباید غافل شد. برای مثال سرعت انجام فرآیند کاشت دندان در نوع دیجیتال به‌مراتب بیشتر از نوع سنتی است. همچنین عوارض جانبی نیز به حداقل حالت ممکن می‌رسد؛ بنابراین پرداخت هزینه بیشتر برای چنین مواردی با ارزش به نظر می‌رسد.

ایمپلنت دیجیتال چگونه ساخته می‌شود؟

یکی از موضوعاتی که در رابطه با ایمپلنت دیجیتال وجود دارد و می‌توان آن را از بزرگ‌ترین مزیت‌های آن در نظر گرفت، این است که دندان دیجیتال بر مبنای اثر دندان هر فرد به‌طور ویژه طراحی می‌شود. در حقیقت زمانی که اثر دندان را از فرد بیمار می‌گیرند تغییراتی که می‌تواند سبب بهبود کاشت و ظاهر دندان مصنوعی شود، توسط کامپیوتر طراحی خواهد شد. به‌طوری‌که اگر شرایط دندان‌های یک فرد پیچیده باشند و پزشک نتواند به‌طور دقیق مشکل را برطرف کند، از این شیوه استفاده خواهد شد تا نتیجه کار دقیقا شبیه دندان‌های طبیعی شود.

مزیت‌های در نظر گرفته شده برای ایمپلنت دندان دیجیتال

  1. درصد موفقیت در ایمپلنت دیجیتال بالاتر است.
  2. شرایط بهداشت دهان و دندان بهتر خواهد بود.
  3. نتیجه آن طولانی‌مدت خواهد شد.
  4. امکان کاشت چند پایه ایمپلنت در یک جلسه
  5. از تحلیل استخوان و لثه جلوگیری می‌شود.
  6. در هنگام کاشت به چسب یا هر گونه ماده اضافه نیازی نیست.
  7. ظاهر طبیعی را به همراه خواهد داشت.

هزینه ایمپلنت دندان چقدر است؟

همان‌طور که مطالعه کردید در این مقاله ایمپلنت سنتی و دیجیتال را موردبررسی قرار داریم. یکی از مسائلی که در رابطه با چنین موضوعاتی وجود دارد، قیمت و هزینه ایمپلنت است. پیش از هر چیزی لازم است بدانید هزینه ایمپلنت دندان به شیوه دیجیتال در مقایسه با سنتی بیشتر خواهد بود، البته گفته شد چنین موضوعی با ارزش است اما در رابطه با این هزینه به‌طورکلی نمی‌توان اظهارنظر 100 درصدی داشت، زیرا ایمپلنت‌ها در برند و مدل‌های گوناگونی قابل‌استفاده هستند که هر کدام از آن‌ها با توجه به چنین مسائلی قیمت متفاوتی خواهند داشت.

در کنار این مسائل باید به مواردی چون این که شما می‌خواهید به‌طورکلی دندان‌های خود را ایمپلنت کنید یا به‌صورت تکی نیز توجه داشت؛ چرا که چنین مسائلی بر هزینه ایمپلنت دندان تاثیر می‌گذارند؛ بنابراین بهترین راه برای مطلع شدن از هزینه مربوط به ایمپلنت، مشورت با پزشک خود است. البته گاهی اوقات درمانگاه، کلینیک و پزشک مورد نظر شرایط پرداخت اقساطی را نیز برای بیماران در نظر می‌گیرند که در ادامه این موضوع را موردبررسی قرار خواهیم داد.

 

ایمپلنت دندان چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟ روش نصب و نگهداری ایمپلنت چگونه است؟ گاهی اوقات شرایطی پیش می‌آید که بسیاری از افراد بنا به دلایل گوناگونی چون پیری، کشیدن دندان و … دندان‌های خود را از دست می‌دهند. این موضوع می‌تواند بر درست جویدن غذا و هضم آن تاثیر داشته باشد و مشکلاتی را برای معده و گوارش پیش آورد.

علاوه بر این موضوع می‌دانید که دندان در لبخند و ظاهر نیز تاثیر بسزایی دارد و مسلما اگر شما دندان خود به‌ویژه یکی از دندان‌های جلو خود را از دست دهید، مشکلاتی در ظاهرتان پیش خواهد آمد. به همین دلیل افرادی که با این مشکل مواجه می‌شوند، به ایمپلنت دندان می‌پردازند. با کلینیک دندان پزشکی آرتیس همراه باشید.