بهترین کارکنان ، پزشکان و متخصصان برای درمان اثربخش
خیابان ولیعصر-بالاتر از خیابان بهشتی
نبش کوچه نادر
02188558606
02188558610
شنبه -4شبه: 10.00 - 20.00
پنج شنبه : 10.00 - 16.00

وجود نظم در چیدمان دندان ها و عدم وجود هرگونه رنگ و لکه بر روی آن ها از نشانه های سلامت و زیبایی دندان ها به شمار می آید. برخی افراد به دلیل عادات غذایی نامناسب ،عدم رعایت بهداشت و مسائلی از این قبیل فاکتور های زیبایی دندان را از دست می دهند ویا به علت مشکلات مادرزادی از ابتدا از آن بهره مند نبوده اند.

با پیشرفت علم پزشکی در زمینه ی دندان سازی بسیاری از مشکلات مر بوط به ظاهر و زیبایی دندان ها کاملا قابل برطرف شدن است. روش هایی مانند لمینت دندان، روکش کردن دندان و کامپوزیت دندان راه هایی هستن که می توانند به سادگی زیبایی از دست رفته ی دندان ها را به افراد بازگردانند و لبخندی زیبا بر لب هایشان بنشانند.

همه ی روش های درمانی دندان دارای مزایا و معایبی هستند ولی در این مطلب به روش کامپوزیت دندان اشاره می کنیم و توضیحات لازم درباره ی این روش درمانی را ارائه می دهیم.

 

کامپوزیت دندان چیست

کامپوزیت دندان روشی برای زیبا سازی دندان و داشتن لبخندی زیبا است. برخلاف بسیاری از روش های زیبا سازی دندان، در روش کامپوزیت دندان آسیب کمی به دندان اصلی وارد می شود. قبل از اقدام به جای گذاری مواد کامپوزیت مقدار کمی خراش روی دندان اصلی ایجاد می شود. علت ایجاد این خراش ها این است که مواد کامپوزیت بتوانند روی دندان اصلی بچسبند.

پس از آماده سازی سطح دندان، مقدار مورد نیاز از مواد کامپوزیت روی دندان گذاشته می شود. مواد کامپوزیت در واقع همان موادی هستند که برای پر کردن دندان ها استفاده می شوند. پس از قرارا دادن مواد کامپوزیت روی دندان ها وحالت دادن به آن ها پزشک با استفاده از نور آبی مواد را روی دندان مستحکم می کند.

انواع کامپوزیت دندان

کامپوزیت ها موادی از جنس رزینی هستند. این مواد با توجه به تعداد ذراتشان و اندازه ی این ذرات به دسته های مختلف تقسیم می شوند. هر کدام از این گروه ها کارایی خاص خود را نیز دارند. در ادامه این گروه ها را توضیح می دهیم.

 • کامپوزیت هیبرید
 • کامپوزیت میکروفیلد
 • کامپوزیت نانوفیلد
 • IPS ونیرها

هر کدام از انواع کدام از انواع کامپوزیت های نام برده شده از مواد مخصوص به خود ساخته می شوند. علت تفاوت در مواد کامپوزیت ها تفاوت کارایی آن ها است. برای مثال در درمان برخی دندان ها مانند دندان های جلو مهم ترین فاکتور زیبایی است و استحکام مواد کم تر مورد نظر است. ولی برای برخی دندان ها مانند دندان های عقب تر، نیاز به استفاده از موادی با استحکام بالا است. از آن جا که بیشتر از دندان ها عقبی برای جویدن غذا استفاده می شود، لازم است که استحکام و کارایی آن ها حفظ شود.

در ادامه انواع کامپوزیت ها و کارایی آن ها را توضیح می دهیم و تفاوت های هر کدام از انواع کامپوزیت با نوع دیگر به خوبی مشخص می شود.

کامپوزیت نوع هیبرید

از این نوع کامپوزیت بیشتر برای دندان های خلفی استفاده می شود. دندان های خلفی بزرگ تر هستند و استحکام بیشتری دارند به همین دلیل از کامپوزیت هیبرید برای آن ها استفاده می شود.

کامپوزیت میکروفیلد

کامپوزیت میکروفیلد برای دندان های جلویی استفاده می شود. ذرات این کامپوزیت ریز تر هستند و دارای استحکام کم تری هستند. این نوع کامپوزیت دارای سطحی صاف، درخشان و براق است. این نوع کامپوزیت به دلیل جنس مواد سازنده ی خود پس از پلیش کشی کردن دندان بسیار روشن و براق می شود.

به هر اندازه ای که سطح کامپوزیت صاف ترو صیقلی تر باشد، با مرور زمان رنگ گیری آن کم تر می شود، همچنین کامپوزیت هایی که سطوح صاف تری دارند با گذر زمان نیاز کم تری به پلیش کشی های دوره ای پیدا می کنند.

کامپوزیت نانوفیلد

کامپوزیت های نانوفیلد بسیار کاربردی هستند. علت کاربردی بودن آن ها نیز این است که با استفاده از این نوع کامپوزیت استحکام و زیبایی هر دو با هم در دسترس قرار دارند.

IPS ونیرها (کامپوزیت ای پی اس)

این نوع از کامپوزیت ها جدید تر از مدل های قبلی کامپوزیت هستند. کامپوزیت ای پی اس دارای جنس سرامیکی است. وجود ذرات سرامیکی در این کامپوزیت باعث شده که کامپوزیت ای پی اس دارای استحکام و ثبات رنگ بیشتری نسبت به سایر مدل های ذکر شده باشد. این نوع از کامپوزیت شباهت زیادی نیز به لمینت های سرامیکی دارد.

موارد استفاده از کامپوزیت

در صورتی که یکی یا برخی از مشکلات زیر را داشته باشید می توانید برای اصلاح فرم دندان های خود از کامپوزیت کمک بگیرید.

 • نیاز به اصلاح شکل و فرم دندان ها
 • برای اصلاح دندان هایی که ظاهر طبیعی ندارند. مانند دندان هایی که میخی شکل و یا بسیار ریز هستند.
 • برخی دندان ها دارای فاصله های زیادی از هم هستند. با استفاده از کامپوزیت می توان فاصله های بین دندان ها را پر کرد.
 • اگر افراد تمایل به داشتن دندان هایی بسیار سفید داشته باشند این کار از طریق بلیچینگ و جرم گیری امکان پذیر نیست و باید از کامپوزیت یا لمینت استفاده شود.
 • اگر افراد دارای بی نظمی خفیف در دندان های خود باشند می توانند به جای استفاده از ارتودنسی از کامپوزیت کمک بگیرند.

مزایای کامپوزیت دندان

 • کامپوزیت رنگ، فرم و چرخش دندان ها را کاملا اصلاح می کند.
 • با استفاده از کامپوزیت می توان فاصله ی بین دندان ها را بست.
 • در روش کامپوزیت دندان ها تراش نمی خورند و مواد روی دندان چسبانده می شود.
 • هزینه ی این درمان بسیار کم تر از لمینت ها سرامیکی است.
 • ترمیم کامپوزیت ها در صورتی که بشکنند یا بریده شوند بسیار آسان و امکان پذیر است.
 • لمینت کامپوزیتی به راحتی و بدون نیاز به مواد بی حسی تنها در یک جلسه قابل انجام است.

معایب کامپوزیت دندان

 • کامپوزیت ها تحت تاثیر مواد غذایی کدر می شوند و رنگ می گیرند. برای مثال، چای، قهوه، غذای های رب دار و رنگی رنگ کامپوزیت ها را به مرور زمان عوض می کنند.
 • استفاده از مسواک نیز به مرور زمان باعث کدر شدن سطح کامپوزیت ها می شود.
 • کامپوزیت ها به دلیل رنگ گرفتن و کدر شدن نیاز به پولیش کشیدن های دوره ای دارند.
 • میزان زرد شدن کامپوزیت ها بیشتر از میزان زرد شدن لمینت های سرامیکی است.
 • کامپوزیت درمان مناسبی برای یک یا چند دندان است. در صورتی که دندان های بیشتری نیاز به اصلاح لبخند داشته باشند بهتر است از سایر درمان ها مانند لمینت های سرامیکی استفاده شود.

عوارض کامپوزیت دندان

همه ی شیوه های درمانی در تمامی زمینه ها دارای عوارضی نیز هستند. کامپوزیت دندان نیز از این قاعده مستثنی نیست و عوارض خاصی به دنبال خود دارد. برای آگاهی از این عوارض در ادامه ی مطلب همراه ما باشید.

عوارض کامپوزیت به شکل عمده به دو دلیل پیش می آیند:

 • درمان غیر اصولی
 • عدم انجام رعایت های لازم و توصیه شده

اگر درمان به وسیله ی کامپوزیت از راه درستی انجام نشود سبب بروز التهاب لثه می شود. التهاب لثه عارضه ای شایع پس از انجام درمان با کامپوزیت است. برای درمان التهاب لثه لازم است ابتدا کامپوزیت های جای گذاری شده برداشته شوند و پس از درمان لثه دوباره در محل قرار گیری خود جای گذاری شوند.

تغییر رنگ کامپوزیت ها و بروز پوسیدگی نیز در نتیجه ی برخی درمان های نادرست و غیر علمی به وجود می آید.

عدم رعایت نکات نگه داری لمینت ها آسیب های جدی به آن ها وارد می کند و عوارض منفی زیادی را برای افراد به وجود میاورد. برای مثال خوردن خوراکی های سفت و یا شکستن انواع آجیل با کامپوزیت ها باعث شکسته شدن آن ها می شود.

اگر مصرف دخانیات و خوراکی ها و نوشیدنی های رنگ دار مانند قهوه و چای به حداقل نرسد، کامپوزیت ها به سرعت تغییر رنگ می دهند یا کدر می شوند. همچنین استفاده از مسواک و نخ دندان باید در برنامه ی روزانه ی افراد گنجانده شود تا از پوسیدگی کامپوزیت دندان جلوگیری به عمل بیاید.

تفاوت لمینت و کامپوزیت

با این که هر دوی این روش ها برای ترمیم دندان ها و اصلاح لبخند استفاده می شوند ولی تفاوت های بسیار زیادی با هم دارند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

 • لمینت ها کاربرد های ببشتر و وسیع تری نسبت به کامپوزیت دارند.
 • درمان های کامپوزیتی کوتاه و حتی در برخی مواقع تک جلسه ای هستند ولی درمان های لمینتی چند جلسه به طول می انجامند.
 • مقاومت لمینت بیشتر از کامپوزیت است.
 • هزینه های لمینت بیشتر از کامپوزیت است.
 • در درمان با لمینت دندان ها بسیار بیشتر از درمان با کامپوزیت تراش می خورند.
 • مواد کامپوزیت و مواد لمینت با هم تفاوت دارند.
 • کامپوزیت در مطب دندان پزشکی سلخته می شود ولی برای تهیه ی لمینت باید به لابراتوار مراجعه کرد.

قیمت کامپوزیت دندان

قیمت کامپوزیت دندان مانند سایر درمان های دندان پزشکی بسیار متغیر است. برای مثال کامپوزیت های چینی معمولا کیفیت و قیمت پایین تری دارند. برخلاف کامپوزیت های چینی، کامپوزیت های ژاپنی آلمانی و امریکایی کیفیت بسیار بالا و قیمت بیشتری نیز دارند.

برای تعیین درست هزینه ی کامپوزیت دندان، باید دندان ها توسط دندان پزشک معاینه شوند. تعداد نهایی دندان هایی که به درمان کامپوزیت احتیاج دارند و نوع کامپوزیتی که باید برای هر دندان استفاده شود طی معاینه ی پزشک مشخص می شود. هزینه ی کامپوزیت دندان ارتباط مستقیمی با موارد ذکر شده دارد.

البته نرخ نهایی درمان نیز در هر کلینیک یا مرکز درمانی با مرکزی دیگر تفاوت دارد. هر مرکز با توجه به امکاناتی که در اختیار بیماران قرار می دهد یا ویژگی های خاص خود، قیمت های متفاوتی را برای انواع درمان و خدمات دندان در نظر می گیرد.

طول عمر کامپوزیت دندان

طول عمر کامپوزیت دندان وابستگی بسیار زیادی به نحوه ی نگهداری از کامپوزیت دارد. همانطور که قبلا گفته شد کامپوزیت ها به غذا ها و نوشیدنی های رنگ دار بسیار حساس هستند و با گذر زمان دچار تغییر رنگ در اثر مداومت استفاده از این مواد می شوند.

استفاده از مواد غذایی سفت نیز امکان آسیب دیدن کامپوزیت را به شدت افزایش می دهد و کامپوزیت دندان را در معرض شکستن و بریده شدن قرار می دهد. البته لازم به ذکر است کامپوزیت ها در صورت آسیب دیدن به راحتی قابل درمان هستند.

به صورت کلی طول عمر کامپوزیت دندان به شرط نگهداری اصولی چیزی بین 5 تا 7 سال است. البته میزان ماندگاری لمینت های سرامیکی بیش از این بوده و به 10 الی 12 سال نیز می رسد. هر دوی این درمان ها یعنی کامپوزیت دندان و لمینت دندان قابلیت اجرایی برای افراد بالای 12 سال را دارند. رمز استفاده از نهایت طول عمر مفید کامپوزیت دندان همان نگه داری و مراقبت های اصولی است که پزشک پس از اتمام درمان آن را به متقاضیان آموزش می دهد.